перейти на сайт>>

Вокальна педагогіка Франції 19 століття

ID роботи: 2466
Тип роботи:
Об'єм: 64 стор.
Вартiсть: 300 грн.


Змiст:

Вступ
Глава I Аналіз особливостей Французької вокальної школи
1.1 Метод парижської консерваторії
1.2. Передумови розвитку
1.3 Висновки по главі
Глава II Аналіз шкіл Ж. Дюпре, М. Гарсіа
2.1. Жільбер Луї Дюпре реформатор вокального мистецтва
2.2. «Мистецтво співу» М. Гарсіа та його вплив на розвиток французької школи вокалу
2.3. Висновки по главі
Висновок
ЛітератураВисновок:

В наші дні інтерес до питань мистецтва і, зокрема, вокального надзвичайно високий. Це зобов'язує тих, хто займається викладанням співу, поділитися практичним досвідом і розповісти про свої спостереження в цій області.
По питаннях теорії співу існує велика література, але вона мало впливає на практику вокальної справи: співецьке життя протікає майже незалежно від неї, своїми шляхами.
Підсумовуючи і аналізуючи вищевикладений матеріал, слід зазначити, що педагог вокалу – одна з найскладніших, але в той же час, прекрасних професій. Вона вимагає великих знань, розуму, терпіння, самопожертвування, величезної відповідальності, високих моральних і етичних якостей.
Педагог не тільки веде практичну повсякденну роботу, але і сам повинен володіти комплексом якостей, які дають йому право називатися цим високим званням – педагога. Педагог повинен мати хороший слух, вірну інтуїцію, ясне уявлення про те, як працює голосовий апарат кожного конкретного учня при тому або іншому звучанні, тобто повинен стати з учнем єдиним цілим. Тоді йому буде легко зрозуміти, чим живе учень, як знайти до нього підхід, як вийти з складної ситуації. Тільки знання роблять роботу педагога не інтуїтивною, а свідомою. Але для педагога недостатньо вірно чути і знати прийоми, за допомогою яких можна виправити невірне звучання. Треба уміти добитися потрібного звуку від учня.
Оскільки у вокальній педагогіці погляди на установку і роботу тих або інших частин голосового апарату в співі вельми еклектичні і різноманітні, не повинно бути єдиних підходів до навчання кожного конкретного учня (у зв'язку з відмінністю фізіологічного розвитку і голосових можливостей різних співаків).
Вокальну педагогіку XIX століття представляють праці видатного співака-реформатора Жільбера Луї Дюпре і Мануеля Гарсіа-молодшого.
Перший підручник по сольному співу вийшов в Паризькій Академії в 1803 році. Вважалося, що у низьких чоловічих і жіночих голосів – два регістри: грудний і головний. Реформатор Ж.Дюпре вказав на знижене положення гортані (у нижньому регістрі) для кращого звучання голосу; при цьому утвердилось поняття про три регістри у всіх голосів: чоловічих і жіночих. Це легко відчувається, коли чоловічий голос ставиться від центру (від центральної октави). Регістри: бас, баритон і тенор. Наочно це видно у баритона; часто в хорах він співає всі три партії.
Представляє значний інтерес в історії вокальної методології французької школи співу опублікований в 1803 році «Метод співу Музичної консерваторії в Парижі». У складанні цього методу брала участь комісія у складі Гара, Менгоциі (учень Бернакки), Меггюль, Керубіні і Госсек.
Значне місце в розробленій комісією доповіді приділене питанням співецького дихання, де приділяється роздільна увага вдиху і видиху в процесі співу. При вдиханні під час співу живіт повинен ущільнитися, при видиханні - поволі приймає своє колишнє положення, а груди поступово опускаються, щоб зберегти дихання і мати можливість довго управляти повітрям, ув'язненому в легенів.
Викладений принцип співецького дихання є типовим зразком грудного дихання. Цього ж типу грудного дихання дотримувався спочатку і Гарсіа, що рекомендував: «підніміть груди повільним і правильним рухом і втягніть порожнину живота під грудьми».
Великий педагог М. Гарсіа говорив, що груди не мають іншого призначення, як живити голос повітрям, а не штовхати і не випихати його.
У основі будь-якого мистецтва, яким би складним воно не було, лежать природні закономірності. Тому невипадково багато практик вокального мистецтва не раз висловлювалися про необхідність залучення науки на службу вокальної педагогіки. Більш того, деякі з них у пошуках бракуючих наукових даних, самі ставали дослідниками. Так, наприклад, Мануель Гарсіа (син відомого оперного співака Мануеля Гарсиа) відомий не тільки як видатний вокальний педагог, що дав миру цілу армію чудових співаків, але і як допитливий дослідник. Йому належить винахід ларингоскопа – маленького круглого горлового дзеркала для спостереження голосових зв'язок людини.
Історично склалося так, що з середини 19 століття і по теперішній час теорія і практика проблеми голосу є прерогативою вокалістів і обслуговуючих їх фізіологів і фоніатрів. До цих пір в ходу твердження найвідомішого в світі вокального педагога Мануель Гарсіа-сина, автора міоеластичної теорії фонації про те, що джерелом звуку є голосові зв'язки, які видають звук під впливом повітряної хвилі. Другим найважливішим постулатом школи Гарсіа його послідовників є вимога глибокого діафрагмального дихання. Ці два непорушні положення є, на наш погляд, головною причиною занепаду співецького мистецтва, а також гальмом в розумінні дійсної природи голосу. В питанні про співецькому диханні, треба думати, великий вокальний педагог свідомо ввів в оману вокалістів всього світу. У першому виданні своєї книги «Повна школа співу» в 1847 році він пише про мале дихання найголовнішим секретом, що є, «бельканто», але в 1856 році в другому і подальших виданнях мабуть вирішив «виправити помилку» і пропагує необхідність глибокого діафрагмального дихання». Аналіз співецьких досягнень учнів школи Гарсіа не залишає сумніву в тому, що всі вони використовували мале дихання. Зокрема Ф.І.Шаляпін успадкував цей тип дихання від свого єдиного вокального вчителя Д.Усатова, знаменитого італійського співака, що був учнем, і педагога Еверарді, який у свою чергу був учнем Гарсіа. Сам же М. Гарсіа успадкував вокальну методику від свого отця - видатного тенора свого часу.
Вважають, що зміна поглядів Гарсиа на глибину дихання відбулася під враженням успіхів французького тенора Ж.Дюпре, що вперше випробував глибоке діафрагмальне дихання. Проте, відомо, що Дюпре скоро втратив голос і з 90 років останні 47 років свого життя не співав. Найбільш відомі послідовники Дюпре - Таманью і Карузо прожили відповідно 40 і 46 років. Прихильники малого дихання довго співають і довго живуть (Марк Рейзен, Іван Козловський, Олена Образцова і ін.). Сам Гарсиа прожив 103 року. У 50-80 роки 20 сторіч В.П.Бутейко і його послідовники експериментально і практикою лікування багатьох захворювань обґрунтували системоутворююче значення малого дихання для здоров'я людини. Порочність глибокого дихання для співу експериментально обґрунтована в 1932 році вітчизняним фізіологом Л.Д.Работновим.
Ці помилки викликані, перш за все, розглядом голосу, як механічної звуковідтворюючої системи, а також ігноруванням найважливіших законів відмінності у функціонуванні гладкою (мимовільною) і поперечно-смугастою (довільною) м'язових систем. У першому випадку забувається, що голос, як будь-яка виконавська система має своє центральне, мозкове представництво. Упор теоретиків і практиків робиться на периферичних ланках функціонування голосу. У основі цієї помилки невірне розуміння інформаційно-енергетичних співвідношень у функціонуванні голосу. В результаті перекосу у бік енергетики відбулося усічене розуміння значення голосу, в слідстві чого не відбулося розуміння ролі голосу, як найважливішого системоутворюючого органу. Друга помилка пов'язана з нерозумінням еволюційно-фізіологічних закономірностей відмінностей гладкою і поперечно-смугастою м'язових систем. Дихання управляється мозковим центром, виконавцем є якнайтонші структури гладких м'язів що входять в бронхіальну систему. Саме там і зароджується звук.
Існують різні точки зору на те, хто повинен навчати співу. Чи то це повинен бути співак-професіонал, що сам знає, що, де і як, чи то – це повинен бути теоретик, який досвідчений у всіх питаннях теорії. Думається, що істина знаходиться посередині, та і досвід світової вокальної педагогіки знає як представників одній, так і інший груп.
Багато дослідників і педагоги дотримуються думки, що керівництво учнем повинне бути довірене педагогові, що володіє тим же характером голосу, що і голос учня: педагог-тенор – тенори, педагог-сопрано – сопрано і так далі У цій думці, звичайно, є доля правди, оскільки педагог може власним прикладом показати: «роби як я», але справжній педагог повинен бути набагато різностороннє.
Основним завданням для педагога є розкриття голосових даних студента і доведення навиків вокальної техніки не до бездумного автоматизму, а до самостійного осмислення і використання студентом цих умінь у виконавській і педагогічній практиках.


НА САЙТІ НЕ ПЕРЕДБАЧЕНА МОЖЛИВІСТЬ СКАЧУВАННЯ РОБІТ, ВОНИ ВИСИЛАЮТЬСЯ НА ЕЛЕКТРОННУ СКРИНЬКУ ПІСЛЯ ОПЛАТИ. Для того, щоб ознайомитись з оглядом цієї роботи у форматі відео, отримати звіт з перевірки на плагіат та іншу інформацію, звертайтесь за телефоном +380501022921 (Telegram, Viber, WhatsApp) або n0501022921@gmail.com

Замовити цю роботу за допомогою форми: